TOKAT BAŞÇİFTLİK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

VEREM HAFTASI

VEREM HAFTASI

Başçiftlik Şehit Murat Kılınç Çok Programlı Anadolu Lisesi konferans salonunda VEREM HAFTASI etkinliği düzenlendi. Etkinliğe ilçe öğretmenlerimiz ve öğrenciler katılmıştır. KENDİNİZİ ve ÇEVRENİZİ VEREM MİKROBUNDAN KORUYUN!

     Verem, dünyanın en eski hastalıklarından birisidir. Mısır mumyalarında tüberküloz lezyonlarının görülmesi, hastalığın yaklaşık 4 bin yıldır yeryüzünde var olduğunu göstermektedir.

     Verem Nedir?

Diğer adı “Tüberküloz” olan, “Koch basili” adındaki verem mikrobundan kaynaklanan bulaşıcı bir hastalıktır. Verem mikrobunun temel yerleşim yeri akciğerler olmakla birlikte kan yoluyla tüm vücuda yayılabilir.

     Veremin Nedenleri: Hastalığın ana nedeni, Koch basili denilen verem mikrobudur. Sağlık şartlarına uymamak, aşırı yorgunluk, şeker hastalığı, üzüntü ve stres, grip, boğmaca ve kızamık gibi hastalıklar vücut direncinin azalmasına ve buna bağlı olarak da hastalığın bulaşma ihtimalinin artmasına neden olur.

     Verem Nasıl Bulaşır? Verem, verem mikrobunu taşıyan aktif verem hastası kişilerden öksürük, hapşırma ya da yakından konuşma sonucu havaya yayılan mikropların sağlam kişiler tarafından solunmasıyla bulaşma

 

Cumhuriyet Mahallesi Şehit Murat Kılınç ÇPA Lisesi yanı Kat 2 Başçiftlik/TOKAT PK 60620 - 0 356 451 27 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.