TOKAT BAŞÇİFTLİK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Cevdet AVŞAR'ın Öğretmenler Günü Mesajı...

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Cevdet AVŞAR'ın Öğretmenler Günü Mesajı...

 

AYDINLIK GELECEĞİN BEYİN MİMARLARI

 

              Öğretmenlik mesleği, şüphesiz mesleklerin en yücesidir, kutsalıdır. Zira onun ham maddesi kaynağı insandır. Her biriniz beyin mimarlarısınız. Yarının Türkiye'si geleceğin nesilleri sizin yetiştirdiğiniz evlatlarımız ile şekillenecektir. 

             Öğretmenlik mesleğini, öğretmenin toplumdaki yerini ve önemini belirtmek, saygınlığını artırmak, öğretmenler arasında sevgi, saygı ve dayanışma bağlarını kuvvetlendirmek, mesleğe yeni başlayan aday öğretmenlerin mesleğe kabul törenini gerçekleştirmek ve emekli öğretmenleri saygı ile anmak, mesleğini icra ederken çeşitli saldırılara maruz kalarak şehit düşmüş ve dünyadan ahirete göçmüş öğretmenlerimizi rahmet ve saygı ile anmak amacıyla, büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasım günü, 1981 yılından bu yana Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.            

     Öğretmenlik mesleği fedakarlık ve gönül mesleğidir. Bu meslek insanı seven, sabırla ve ısrarla  onu yetiştirmesini bilenlerin mesleğidir. Öğretmen, sınıfta ''bütünlüğü'' sağlarken, sevgi temeline dayalı bir saygıyı oluşturmalıdır. Öğretmen, sınıfı ele alırken ders konusunun yanı sıra, öğrencilerin ilgi, yetenek ve kişilik özellikleriyle ayrı ayrı tanışabilmeli, öğrettiklerini elden geldiğince bireysel olarak düzenleyebilmelidir.

             Günümüzde öğretmen, salt bilgi dağıtan, ders verip onu değerlendiren, pasif bir birey olmaktan çıkmıştır. Modern eğitim anlayışının öğretmeni, çocuğunun toplum içinde özgürce gelişebilmesi için onun, duyan, düşünen ve uygulayan bir insan olması yolunda çeşitli deneyimleri kazanmasıyla yakından ilgilenir. Öğretmen, çocuğun öğrenme, araştırma ve incelemesine rehberlik eden bir birey olmalıdır.

             Öğretmen, eğitimin temel kaynağıdır. O, sistem ve program içeriğiyle kullanılan araçlar farklı olsa da, bunları eylemleştiren, kullanarak amacına ulaştıran öğretmendir.          

     Kültürün ve medeniyetin temelini eğitim öğretim oluşturur ve onun yapıcısı da öğretmendir. Kültür ve medeniyet seviyesini yükseltmiş milletlerin en temel ölçüsü öğretmen ve eğitime verdiği değer ile anlaşılmaktadır. Yarınların daha aydınlık olması, muasır medeniyetin üstüne çıkma hızımız eğitime ve öğretmene verdiğimiz değer oranında olacaktır. 

      Dünyanın yaşadığı  COVİD 19 Pandemi sürecinde öğretmenlerimizin öğrencilerimize uzaktan eğitim yaptıklarını, Vefa Destek Gruplarında fahri görev aldıklarını, EBA Destek Merkezlerinde çalıştıkları ve Mobil Öğretmen Ekiplerince internet erişimi sağlanamayan  yerlerdeki öğrencilere  ders notları ve dökümanları ulaştıran fedakârca çalışan öğretmenlerimize saygı ve şükranlarımı arz ediyorum.        

     Bu duygu ve düşünceler ile güzeli, doğruyu, hakkı, hakikatı öğreten, vatanı, milleti, bayrağı sevdiren geleceğin büyük Türkiye' sinin hamurunu yoğuran adalet timsali büyük Türkiye Cumhuriyeti' ni yükseltecek nesillere yön veren eli öpülesi tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nüzü kutlar, başarı, sağlık ve mutluluklar diler, sevgi ve saygılarımı sunarım.

 

                    Cevdet  AVŞAR

          Başçiftlik İlçe Milli Eğitim Müdürü

Cumhuriyet Mahallesi Şehit Murat Kılınç ÇPA Lisesi yanı Kat 2 Başçiftlik/TOKAT PK 60620 - 0 356 451 27 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.